Klímakarbantartás és tisztítás

A klímaberendezések szakszerű tisztítása nagyon fontos. Minden ügyfelünknek kiemelten felhívjuk rá a figyelmét, ugyanis erre nemcsak a klíma élettartamának növelése miatt, valamint az energiafelhasználás optimalizálása miatt van nagy szükség, hanem az egészség megóvása miatt is, de nem mellékes szempont az sem, hogy így megőrizheti a garanciáját is.

 

 

 

 

 

 

A jól karbantartott és megfelelően tisztított klíma:

  • egészséges és tiszta levegőt biztosít a helyiségben
  • energiatakarékos, olcsón üzemeltethető
  • tökéletesen klimatizál, gyorsan hűt és fűt
  • hiba nélkül, halkan üzemel
  • hosszú élettartamú

 

A karbantartás mindig megelőzés legyen, ne csak akkor gondoljunk erre, amikor már kellemetlen szagokat érzünk a légkondicionálónk beindításakor!

 

 

 

 Miért fontos a klíma karbantartása és tisztítása?

 

 

A klíma tisztítás nem elhanyagolható dolog.  A klímaberendezések kültéri egysége ki van téve az időjárás viszontagságainak, de a beltéri egység is sok szennyeződést kap. Az összegyűlt és el nem távolított szennyeződés jelentős károkat okozhat, ami a klíma élettartamának csökkenéséhez vezethet, arról nem beszélve, hogy energiafelhasználást tekintve is jobb teljesítményt nyújt egy rendszeresen tisztított klíma. A kültéri szennyeződés megakadályozza a klíma megfelelő hőleadásást és ezáltal a kompresszort megterhelve jelentősen lerövidíti a klíma élettartamát is. De a nem szakszerűen tisztított klíma a beltéri egység esetében még ennél is nagyobb problémákat okoz, ugyanis a pollenek lerakódhatnak és biofilmet hozhatnak létre, ami a klíma nedves közegében a penész és a spórák, gombák melegágya lehet. A szakszerű klímatisztítás ezt az egészségügyi kockázatot teljesen megszünteti.

 

Milyen időközönként végeztessünk karbantartást?

Mindegyik típusú klímaberendezés esetén a gyári garancia feltétele az időszakos, évente legalább egyszeri karbantartás elvégzése.

Amennyiben fűtésre is használjuk a klímánkat, célszerű évente kétszer karbantartatni a berendezést, hiszen sokkal nagyobb igénybevételnek van kitéve.  

 Gyakori érv a karbantartás ellen, hogy csak párszor használták a klímát egy szezonban, ezért nem kell karbantartni. Sajnos a használat gyakoriságának semmi jelentősége nincsen, mivel az egész télen lerakódott házipor réteg a klíma nyitott felső részén bejut a szerkezet belsejébe és ott az első beindításkor a nedves közegben megkezdődik a biofilmréteg kialakulása, ami később a penész, gomba melegágya lesz.

 

Elegendő-e a tisztítást  házilag elvégezni?

A kereskedelemben kapható és a lakosság számára is elérhető klímatisztító spray-k erre nem alkalmasak, mivel a kialakult mikrofilmet nem tudja leoldani a hőcserélőről, és csak az illúziót adja, hogy ezzel a befújkálással megtörtént a fertőtlenítés.

 

Mikor végeztessük el a karbantartás?

Amikor beköszönt az első kánikula, tömegesen érkeznek a telefonhívások, hogy nem indul a klíma, nem hűt, tudjuk-e vállalni sürgősen a javítást. Sajnos ezekben az esetekben általában várakozni kell a szabad kapacitásig.

Minden klímát érdemes közvetlenül a nyári szezon után karbantartani, mivel ebben az időszakban keletkeznek azok a lerakódások a klíma beltéri egységének rejtett zugaiban, amelyeket el kell távolítani és megszüntetni minél gyorsabban.

Sajnos a köztudatban a tavaszi karbantartás maradt meg, aminek pusztán pszichológiai okai vannak és nem műszakiak. Az első, hogy többnyire tavasszal vásárolnak klímát a fogyasztók és így az egy éves karbantartási periódus pont tavaszra esik, tehát a szervizelést letudják minden tavasszal.

A másik, hogy sokan attól tartanak a télen újra poros lesz a klíma belül, ez teljesen jogos, viszont ez csak szimpla házipor, ami nem rakódik be a lamellák közé és az első bekapcsoláskor elegendő egy kiadós szellőztetés, ami kiviszi az ablakon a port, ennyi az egész.

Az őszi karbantartás mellett szóló másik érv a cseppvízrendszerek fertőtlenítése. A levezető és kifolyócsövek egész nyáron elvezették a szerves anyagban gazdag kondenzvizet, majd ebben az állapotukban várnának fél évet, miközben a felületükön biofilm alakul ki és ez nagyon nehezen, vagy sehogyan sem szüntethető meg a kis keresztmetszetben, ahol nem lehet gőzzel tisztítani mint a beltéri egységet és nem férünk hozzá teljes hosszában sem.

Gyakran előfordult már, hogy emiatt a komplett csőrendszert cserélnünk kellett mert nem lehetett a szagok forrását fél év után vegyszeres tisztítással megszüntetni, magyarán mondva belerohadt a kondenzvíz a csőbe.

A kültéri egységnél nincsen jelentősége, hogy tavasszal vagy ősszel történik majd a tisztítása, mivel a kinti szennyeződés nem okoz biológia változást a berendezés felületén, szimplán csak poros vagy szöszös. Viszont, ha télen fűtésre is használjuk a klímát akkor érdemes a fűtési szezon előtt megtisztítani a berendezést mert jelentősen leromlik a hatékonysága, ha már elkoszolódott a hőcserélő, sokkal több az áramfelvétel és magasabb lesz a villanyszámla.

A karbantartás másik nagyon fontos feladata a klímaberendezés működésének ellenőrzése, a klíma beüzemelése és esetleges javítása.

A tavaszi/öszi karbantartáskor van rá időnk, hogy ha kiderül egy hiba a  próbaüzem során, akkor megkezdjük a javítást, esetleg alkatrészt rendeljünk hozzá és üzemkész állapotba hozzuk a klímát a szezonra. Elvégezzük a vegyszeres tisztítását, a cseppvíz kifolyásának ellenőrzését és a szigetelések pótlását, illetve a gázzal való feltöltést is, ha szükséges. 

Érdemes tehát időben felkészülni a szezonra! Ez közös érdekünk, hiszen így van idő az esetleges hibák alapos feltárására, javítására mindenféle kellemetlenség, várakozás nélkül. 

 

Klíma ellenőrzése:

Munkatársaink a  klíma karbantartás során ellenőrzik a hűtőkört, az elektromos vezetékeket, valamint a kondenzvíz kifolyását. A próbaüzem során felmerülő kisebb hibákat is kijavítjuk (pl.: gázrátöltés, kondenzvíz csepegés stb.)

 

 

 

 Visszahívást kérek időpont egyeztetésre.         A linkre kattintva kérjük töltse fel adatait!

2025.02.05.« Vissza
Ez a weboldal cookie-kat használ annak érdekében hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújtsa. További információk